
Nichicon
Product No:
LGG2Z102MELZ45
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.384
6.384
10
5.7456
57.456
50
4.9799
248.995
100
4.3415
434.15
500
3.575325
1787.6625
1000
3.319936
3319.936
2500
3.256096
8140.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 180 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.15 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |