LGG2Z122MELZ50
Nichicon
Product No:
LGG2Z122MELZ50
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.225 A @ 50 kHz