LGGW6221MELA35
Nichicon
Product No:
LGGW6221MELA35
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 671
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.05 A @ 120 Hz