LGJ2E101MELY15
Nichicon
Product No:
LGJ2E101MELY15
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGJ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 750 mA @ 50 kHz