LGJ2F121MELC15
Nichicon
Product No:
LGJ2F121MELC15
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 786.5 mA @ 50 kHz