LGN2C331MELY25
Nichicon
Product No:
LGN2C331MELY25
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGN
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.755 A @ 50 kHz