LGN2D222MELC45
Nichicon
Product No:
LGN2D222MELC45
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Payment:
In Stock : 200
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.22 A @ 50 kHz