
Nichicon
Product No:
LGN2D271MELY25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8
3.8
10
3.06565
30.6565
50
2.63606
131.803
100
2.390865
239.0865
500
1.77783
888.915
1000
1.655214
1655.214
2500
1.59391
3984.775
5000
1.563263
7816.315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGN |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 990 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.485 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |