LGN2G121MELZ30
Nichicon
Product No:
LGN2G121MELZ30
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 730 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0439 A @ 50 kHz