LGN2G151MELY40
Nichicon
Product No:
LGN2G151MELY40
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGN
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2155 A @ 50 kHz