
Nichicon
Product No:
LGN2G271MELB30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.308
6.308
10
5.681
56.81
50
4.92309
246.1545
100
4.292005
429.2005
500
3.534551
1767.2755
1000
3.282088
3282.088
2500
3.21897
8047.425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGN |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.22 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7446 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |