
Nichicon
Product No:
LGN2P561MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.446
4.446
10
3.99855
39.9855
50
3.46579
173.2895
100
3.02138
302.138
500
2.488221
1244.1105
1000
2.310495
2310.495
2500
2.266064
5665.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGN |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 220 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.61 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.415 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |