
Nichicon
Product No:
LGN2P821MELC25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.137
6.137
10
5.5233
55.233
50
4.78648
239.324
100
4.17278
417.278
500
3.436435
1718.2175
1000
3.190974
3190.974
2500
3.129604
7824.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGN |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 220 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.93 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.895 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |