
Nichicon
Product No:
LGN2V181MELA25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.674
4.674
10
3.7658
37.658
50
3.23855
161.9275
100
2.937305
293.7305
500
2.184164
1092.082
1000
2.033542
2033.542
2500
1.958216
4895.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGN |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 900 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.287 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |