
Nichicon
Product No:
LGN2W101MELZ30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.617
4.617
10
3.7221
37.221
50
3.20131
160.0655
100
2.903485
290.3485
500
2.159027
1079.5135
1000
2.010124
2010.124
2500
1.935672
4839.18
5000
1.898452
9492.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGN |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 690 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 986.7 mA @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |