LGN2Z102MELA40
Nichicon
Product No:
LGN2Z102MELA40
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGN
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 50 kHz