LGN2Z122MELB35
Nichicon
Product No:
LGN2Z122MELB35
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.45 A @ 50 kHz