LGN2Z222MELC40
Nichicon
Product No:
LGN2Z222MELC40
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 202
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.35 A @ 50 kHz