LGNW6331MELB35
Nichicon
Product No:
LGNW6331MELB35
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0306 A @ 50 kHz