LGNW6681MELC50
Nichicon
Product No:
LGNW6681MELC50
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.003 A @ 50 kHz