LGR2G560MELZ25
Nichicon
Product No:
LGR2G560MELZ25
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 729.3 mA @ 50 kHz