LGR2W680MELZ40
Nichicon
Product No:
LGR2W680MELZ40
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 757.9 mA @ 50 kHz