
Nichicon
Product No:
LGU1E682MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5625
3.5625
10
2.87945
28.7945
50
2.51313
125.6565
100
2.198965
219.8965
500
1.675401
837.7005
1000
1.465964
1465.964
2500
1.41361
3534.025
5000
1.361255
6806.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.91 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.1965 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |