LGU1H182MELZ
Nichicon
Product No:
LGU1H182MELZ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 454
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGU
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.541 A @ 50 kHz