
Nichicon
Product No:
LGU1H682MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.807
4.807
10
4.32345
43.2345
50
3.74718
187.359
100
3.266765
326.6765
500
2.690267
1345.1335
1000
2.49811
2498.11
2500
2.450069
6125.1725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.37 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.8755 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |