
Nichicon
Product No:
LGU1J272MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1135
4.1135
10
3.3174
33.174
50
2.85304
142.652
100
2.587705
258.7705
500
1.924187
962.0935
1000
1.791491
1791.491
2500
1.725134
4312.835
5000
1.69196
8459.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.07 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3805 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |