LGU1J332MELB
Nichicon
Product No:
LGU1J332MELB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 360
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGU
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.576 A @ 50 kHz