
Nichicon
Product No:
LGU1J392MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.408
4.408
10
3.9691
39.691
50
3.43995
171.9975
100
2.99896
299.896
500
2.469715
1234.8575
1000
2.29331
2293.31
2500
2.249201
5623.0025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.54 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.921 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |