
Nichicon
Product No:
LGU1J472MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6455
4.6455
10
4.18285
41.8285
50
3.62482
181.241
100
3.16008
316.008
500
2.602411
1301.2055
1000
2.416515
2416.515
2500
2.370041
5925.1025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.335 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |