
Nichicon
Product No:
LGU1J562MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0705
6.0705
10
5.45965
54.5965
50
4.73138
236.569
100
4.124805
412.4805
500
3.396934
1698.467
1000
3.154294
3154.294
2500
3.093637
7734.0925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.24 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.726 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |