LGU1J682MELC
Nichicon
Product No:
LGU1J682MELC
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.71 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2665 A @ 50 kHz