
Nichicon
Product No:
LGU1K102MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2775
3.2775
10
2.65145
26.5145
50
2.31363
115.6815
100
2.02445
202.445
500
1.542439
771.2195
1000
1.349646
1349.646
2500
1.301443
3253.6075
5000
1.25324
6266.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.29 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4835 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |