LGU1K122MELA
Nichicon
Product No:
LGU1K122MELA
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5985 A @ 50 kHz