
Nichicon
Product No:
LGU1K152MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.781
3.781
10
3.04665
30.4665
50
2.62029
131.0145
100
2.376425
237.6425
500
1.767114
883.557
1000
1.645248
1645.248
2500
1.584315
3960.7875
5000
1.553848
7769.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.61 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.8515 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |