
Nichicon
Product No:
LGU1K182MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6075
4.6075
10
3.7164
37.164
50
3.1958
159.79
100
2.89845
289.845
500
2.155246
1077.623
1000
2.006618
2006.618
2500
1.9323
4830.75
5000
1.895136
9475.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.81 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.0815 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |