
Nichicon
Product No:
LGU1K332MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.377
5.377
10
4.8393
48.393
50
4.19425
209.7125
100
3.65655
365.655
500
3.011253
1505.6265
1000
2.796154
2796.154
2500
2.742384
6855.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.76 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.174 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |