
Nichicon
Product No:
LGU1K332MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.681
5.681
10
5.1129
51.129
50
4.4308
221.54
100
3.862795
386.2795
500
3.181094
1590.547
1000
2.953882
2953.882
2500
2.897072
7242.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.71 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.1165 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |