
Nichicon
Product No:
LGU1V103MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.446
4.446
10
4.0052
40.052
50
3.47149
173.5745
100
3.02651
302.651
500
2.492401
1246.2005
1000
2.314362
2314.362
2500
2.269854
5674.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.5075 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |