
Nichicon
Product No:
LGU1V123MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.921
4.921
10
4.427
44.27
50
3.83667
191.8335
100
3.34476
334.476
500
2.754506
1377.253
1000
2.557761
2557.761
2500
2.50858
6271.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.37 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.8755 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |