
Nichicon
Product No:
LGU1V153MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.004
6.004
10
5.4074
54.074
50
4.68635
234.3175
100
4.085475
408.5475
500
3.364539
1682.2695
1000
3.124218
3124.218
2500
3.06413
7660.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 15000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.74 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.301 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |