
Nichicon
Product No:
LGU1V153MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.7045
7.7045
10
6.8495
68.495
50
5.99317
299.6585
100
5.47941
547.941
500
4.708865
2354.4325
1000
4.3664
4366.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 15000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.69 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.2435 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |