
Nichicon
Product No:
LGU1V332MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0495
3.0495
10
2.46905
24.6905
50
2.15479
107.7395
100
1.885465
188.5465
500
1.436552
718.276
1000
1.256983
1256.983
2500
1.212086
3030.215
5000
1.167198
5835.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.45 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.6675 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |