
Nichicon
Product No:
LGU1V392MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3535
3.3535
10
2.71035
27.1035
50
2.3655
118.275
100
2.06986
206.986
500
1.577
788.5
1000
1.379884
1379.884
2500
1.330598
3326.495
5000
1.281322
6406.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.69 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.9435 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |