
Nichicon
Product No:
LGU1V562MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1325
4.1325
10
3.3326
33.326
50
2.86577
143.2885
100
2.599295
259.9295
500
1.932775
966.3875
1000
1.79948
1799.48
2500
1.732838
4332.095
5000
1.699512
8497.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.12 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.438 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |