
Nichicon
Product No:
LGU1V562MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.724
3.724
10
3.0039
30.039
50
2.58305
129.1525
100
2.3427
234.27
500
1.741996
870.998
1000
1.621868
1621.868
2500
1.5618
3904.5
5000
1.531761
7658.805
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.4495 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |