
Nichicon
Product No:
LGU1V682MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.199
4.199
10
3.3877
33.877
50
2.91327
145.6635
100
2.64233
264.233
500
1.964771
982.3855
1000
1.829272
1829.272
2500
1.761528
4403.82
5000
1.727651
8638.255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.31 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.6565 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |