
Nichicon
Product No:
LGU1V822MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9495
4.9495
10
3.9919
39.919
50
3.43311
171.6555
100
3.11372
311.372
500
2.315359
1157.6795
1000
2.155674
2155.674
2500
2.075836
5189.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.75 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.1625 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |