
Nichicon
Product No:
LGU2A102MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3415
4.3415
10
3.50265
35.0265
50
3.01245
150.6225
100
2.7322
273.22
500
2.031651
1015.8255
1000
1.891545
1891.545
2500
1.821482
4553.705
5000
1.786456
8932.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.56 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.794 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |