
Nichicon
Product No:
LGU2A152MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6835
4.6835
10
4.21135
42.1135
50
3.64952
182.476
100
3.181645
318.1645
500
2.620157
1310.0785
1000
2.433007
2433.007
2500
2.38622
5965.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.99 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.2885 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |