
Nichicon
Product No:
LGU2A182MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.358
5.358
10
4.8203
48.203
50
4.17772
208.886
100
3.64211
364.211
500
2.999378
1499.689
1000
2.785134
2785.134
2500
2.731573
6828.9325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.28 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.622 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |